Wywiady


Przez cały rok 2023 przeprowadziliśmy kilkanaście wywiadów z naukowcami z różnych dziedzin – od fizyki i biologii zaczynając, na archeologii i geologii kończąc. Choć badania naszych rozmówców mają interdyscyplinarny charakter, a zakres ich pracy naukowej jest bardzo szeroki, łączy ich wspólny mianownik – jest nim działalność polsko-włoska. Zapraszamy do zapoznania się z historiami o współpracy, wyzwaniach i osiągnięciach, o odkrywaniu nowych horyzontów i kultur, a przede wszystkim – o kształtowaniu oblicza międzynarodowej nauki.


O nauczaniu języka polskiego na włoskich uniwersytetach oraz założeniu Accademia dei Rampanti – rozmowa z prof. Mirosławem Lenartem

Dziś rozmawiamy z prof. Mirosławem Lenartem, historykiem kultury polskiej, byłym wykładowcą języka i kultury polskiej na Uniwersytecie w Padwie i Uniwersytecie w Bolonii, badaczem obecności i działalności Polaków na terenie Padwy, rektorem międzynarodowego stowarzyszenia intelektualistów, wzorowanego na renesansowych akademiach, Accademia dei Rampanti… (czytaj dalej)

O procesach geomorfologicznych na północy Włoch – rozmowa z prof. Ireneuszem Malikiem

Rozmawialiśmy o umiędzynarodowieniu nauki, o współpracy Pana Profesora z włoskimi naukowcami, a przede wszystkim o spływach błotnych i osuwiskach w dobie zmian klimatu, na przykładzie tegorocznej katastrofy z Emilii Romanii… (czytaj dalej)

O międzynarodowych badaniach w zakresie biomedycyny – rozmowa z dr Chiarą L. Rinoldi

Dr Rinoldi zajmuje się analizą właściwości biologicznych i antybakteryjnych materiałów, badając wzajemne oddziaływania pomiędzy materiałem a komórką oraz materiałem a bakteriami. Jest też opiekunką jednej z doktorantek w grupie prof. Filippo Pieriniego. Współpracuje z Polakami, Amerykanami, Włochami, Irańczykami…. (czytaj dalej)

O obrazie Włoch w polskich mediach i nauczaniu w Szczecinie – rozmowa z dr Angelo Sollano

Kocha Polskę i język polski, nie potrafiłby żyć bez gołąbków i sernika, a kiedy po raz pierwszy przyjechał do Warszawy, poczuł się jak przeniesiony do świata, do którego należy… (czytaj dalej)

O studiach nad historią i kulturą Chin – rozmowa z dr Laurą Pozzi

O miłości do Chin, skarbach i ciekawostkach z chińskich muzeów, o tym, czym jest „Stulecie Upokorzenia” i o kontrolowanym dynamizmie warszawskim rozmawiamy z dr Laurą Pozzi z Wydziału Historii UW… (czytaj dalej)

O badaniach nad mitochondrialnym DNA i pracy naukowej w Polsce – rozmowa z prof. Carlo Vascotto

Profesor mówi o swoich badaniach nad mitochondrialnym DNA, o planach na przyszłość, ale też o bardzo pozytywnych doświadczeniach w pracy z polskimi naukowcami, o naszym poczuciu przynależności narodowej i o pięknie, nowoczesności i dynamizmie Warszawy… (czytaj dalej)

O Polskich Powrotach – rozmowa z dr. hab inż. Grzegorzem Pasternakiem

Dotychczas prowadzili badania naukowe w najlepszych ośrodkach na świecie. Pracowali w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy w Austrii. Ale wracali także z Chin, Omanu, Australii i Singapuru. Jedna osoba wróciła z Włoch. Mowa o laureatach programu Polskie Powroty, który Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej uruchomiła zaraz po swoim powstaniu, w 2018 r. Dziś, po pięciu latach, to grupa 80 świetnych naukowców, którzy, krok po kroku, zmieniają obraz polskiej nauki… (czytaj dalej)

O badaniach w zakresie fizyki materii skondensowanej – rozmowa z prof. Carmine Autieri

„Największym wyzwaniem jest przeniesienie obserwowanych i symulowanych numerycznie efektów kwantowych do codziennego życia” mówi Carmine Autieri, kierownik grupy badawczej i profesor w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk… (czytaj dalej)

O badaniach nad systemem wyborczym we Włoszech – rozmowa z dr Małgorzatą Lorencką

„Italia to laboratorium zmian społecznych, gospodarczych i politycznych, a z drugiej strony jest to państwo osadzone na wulkanie, w przenośni i dosłownym tego słowa znaczeniu. Niezwykłe piękno, które jest kruche” – mówi w wywiadzie dr Małgorzata Lorencka z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego… (czytaj dalej)

O współpracy międzynarodowej i promieniach gamma – rozmowa z prof. Sabriną Casanova

„Nie spodziewałam się tego, jak piękny jest Kraków” mówi w naszym majowym wywiadzie prof. Sabrina Casanova z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk… (czytaj dalej)

O badaniach archeologicznych na malowniczej Sycylii… – rozmowa z prof. Roksaną Chowaniec i dr Martą Fitułą

Naukowczynie opowiadają w nim o swojej pracy badawczej nad starożytnym miastem Akrai, współpracy z współpracy z prestiżowym wydawnictwem Harrassowitz Verlag i o pracy i życiu na Sycylii… (czytaj dalej)

Odkrywając tajemnice Starego Państwa – rozmowa z prof. Massimiliano Nuzzolo

Dziś dzielimy się z Państwem rozmową z profesorem Massimiliano Nuzzolo – egiptologiem, który w ramach grantu uzyskanego w Narodowym Centrum Nauki prowadzi od kilku lat sukcesywne wykopaliska w Abu Gurab. Co więcej, prof. Nuzzolo jest na co dzień związany z Polską, działając w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN… (czytaj dalej)

O współpracy badawczej z polskimi naukowcami z „włoskiej perspektywy” – rozmowa z prof. Lorenzo di Bari

Uzupełniając poprzedni wywiad o zagraniczny punkt widzenia, dzielimy się rozmową z prof. Lorenzo di Barim, specjalistą w dziedzinie chemii organicznej. Podczas wywiadu profesor podzielił się z nami swoimi doświadczeniami w prowadzeniu badań wraz z polskimi naukowcami, zwracając przy tym uwagę na istotę międzynarodowej współpracy badawczej…(czytaj dalej)

O naukowej współpracy polsko-włoskiej i chiralności – rozmowa z prof. Marcinem Góreckim

Rozpoczynając cykl wywiadów z odnoszącymi sukcesy naukowcami, którzy jednocześnie mogą pochwalić się międzynarodową współpracą polsko-włoską, zamieszczamy rozmowę z prof. Marcinem Góreckim, wieloletnim pracownikiem Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk… (czytaj dalej)