„Kobieca strona poezji” i rozmowy z poetkami: Krystyną Dąbrowską i Małgorzatą Lebdą

Która pora roku sprzyja pisaniu? Jaki powinien być pierwszy krok w tłumaczeniu poezji? Co może stać się materiałem poetyckim?

Zapraszamy do posłuchania rozmów z poetkami Małgorzatą Lebdą i Krystyną Dąbrowską z uczestniczkami i uczestnikami warsztatów translatorskich „Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka”. Spotkania, które odbyły się 18 i 22 marca 2024 na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, stały się okazją do zadawania pytań przez studentki i studentów polonistyk z Włoch, Litwy i Ukrainy o inspiracje twórczością innych poetów, istotne tematy w poezji oraz trudne, ale satysfakcjonujące przekłady.

Krystyna Dąbrowska – rozmowa ze studentami 18.03.2024 [Podcast]

Krystyna Dąbrowska to znana polska poetka, eseistka i tłumaczka. Laureatka wielu nagród literackich, m.in. Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2013). Autorka takich publikacji jak Białe krzesła (2012), Ścieżki dźwiękowe (2018), Miasto z indu (2022).

Małgorzata Lebda – rozmowa ze studentami 22.03.2024 [Podcast]

Małgorzata Lebda to wielokrotnie nagradzana polska poetka (m. in. stypendium MKiDN, Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej). Laureatka Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego – Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2016; dwukrotnie nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Autorka takich publikacji jak Granica lasu (2013), Matecznik (2016), Sny uckermӓrkerów (2018).