Nowa książka z serii Conferenze: „Perché la Polonia. Storie e biografie di personaggi noti e comuni legati alla terra polacca”

Oddajemy w Państwa ręce publikację Perché la Polonia. Storie e biografie di personaggi noti e comuni legati alla terra polacca, która jest pierwszą próbą pokazania Polski z perspektywy Włochów. Autorzy, z różnych dziedzin, podjęli się w niej odpowiedzi na pytanie: dlaczego Polska? Zróżnicowane perspektywy, interdyscyplinarne podejście oraz szeroki zakres badawczy, obejmujący historię, literaturę, socjologię, antropologię, teatrologię i językoznawstwo, pozwalają w holistyczny sposób spojrzeć na ten temat.

W książce autorzy, reprezentujący różnorodne obszary naukowe, dzielą się swoimi osobistymi doświadczeniami, jak również prezentują badania, tworząc bogactwo metodologiczne i koncepcyjne. Ta różnorodność pozwala na odkrycie wielowymiarowego „polskiego fenomenu”, niedostrzeganego często przez samych Polaków.

W książce pokazujemy fascynację polską muzyką, krajobrazem, językiem, polską nowoczesnością, o której mówią choćby zamieszkujący w polskich miastach naukowcy. Dowiadujemy się – z jednej strony – o wspólnych elementach w hymnie polskim i włoskim, z drugiej – chociażby o kulturze stołu w Polsce, w której ostatnimi czasy coraz więcej włoskich elementów. Ale to także podróż w czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego i Bernarda Bellotto, zanurzenie się w polskim dziedzictwie kulturalnym, czy podróż w mniej odległe czasy wspólnie z włoskim dyplomatą, Aldo Coradello.

„Perché la Polonia” to nie tylko zbiór tekstów; to także okazja do odkrycia różnorodnych aspektów życia i kultury we współczesnej Polsce, które są niezwykle inspirujące i wartościowe dla każdego zainteresowanego tematem.

Zapraszamy do lektury 147 części serii „Conferenze”, wydawanej przez Stację PAN w Rzymie już od 1956 r.