Podsumowanie konferencji „Enhancement of nature-based solutions for sustainable agriculture and ecosystem health” 12.07.2024

Wczoraj po raz drugi spotkaliśmy się na konferencji w ramach wspólnej inicjatywy Accademia Polacca i CNR Consiglio Nazionale delle Ricerche „Copernicus Dialogues”. Tym razem, na polsko-włoskich warsztatach „Enhancement of nature-based solutions for sustainable agriculture and ecosystem health” rozmawialiśmy, wspólnie z przedstawicielami Research Institute on Terrestrial Ecosystems, Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN, Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej, Institute for Biological Systems, Water Research Institute i kilku innych instytucji z Polski i z Włoch o zrównoważonym rolnictwie i zdrowych ekosystemach.

Warsztaty obejmowały 11 prezentacji naukowych, w tym dwa wykłady inauguracyjne wygłoszone przez Tomasza Jurczaka, kierownika Katedry Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej UNESCO na Uniwersytecie Łódzkim oraz Giorgio Matteucci, dyrektora Instytutu Biogospodarki CNR. Podczas sesji naukowych, dzięki Magdalenie Frąc (Instytut Agrofizyki), słuchacze mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat znaczenia badania holobiontu, mikrobiomu roślin glebowych i tego, w jaki sposób może on pomóc systemowi roślinnemu dostosować się do zachodzących zmian środowiskowych. Stefano Fazi (IRSA-CNR) podkreślił znaczenie transferu wiedzy na temat ekohydrologii, zdobytej w laboratorium, do miejsc demonstracyjnych w celu udostępnienia jej zainteresowanym stronom. Znaczenie powiązania kontroli ekohydrologicznej z usuwaniem zanieczyszczeń poprzez przyjęcie NBS zostało podkreślone przez Pawła Jarosiewicza (ERCE-PAS). Flavia Pinzari (ISB-CNR) przedstawiła kluczową rolę społeczności grzybów w badaniu szerokiej gamy cech fizjologicznych związanych z wyzwaniami środowiskowymi i problemami rolniczymi. Magdalena Urbaniak (ERCE-PAS) podkreśliła znaczenie podejścia do kwestii usuwania ksenobiotyków, wykorzystując imponujący potencjał układu roślina-bakteria. Wykorzystanie organizmów modelowych w połączeniu z innowacyjnymi narzędziami technologicznymi w celu lepszej oceny toksyczności zanieczyszczeń zaproponował Fabrizio Pietrini (IRET-CNR). Ostatnia część spotkania została zorganizowana w formie dyskusji przy okrągłym stole.

Podsumowując spotkanie, uczestnicy zwrócili uwagę na pilną potrzebę podjęcia działań w zakresie powiązania rolnictwa z wodą. Podkreślono, że obecnie doświadczamy bezprecedensowej utraty różnorodności biologicznej i globalnego kryzysu wodnego. Jednocześnie wrażliwość naszej produkcji żywności wzrasta z powodu zmian klimatycznych i degradacji gleby.