„Młode słowa na styku kultur – perspektywa polsko-włoska”. Podsumowanie projektu

W drugiej połowie września podsumujemy projekt pt. „Młode słowa na styku kultur – perspektywa polsko-włoska” realizowany przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Projektem kieruje prof. Anna Wileczek z UJK, przewodnicząca jury konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku, a udział w nim biorą poloniści z włoskich uczelni: dr Karolina Kowalcze-Franiuk z Uniwersytetu w Genui, dr Urszula Marzec z Uniwersytetu w Turynie i prof. Alessandro Ajres z Uniwersytetu w Bari. Stacja PAN w Rzymie od początku jego realizacji wspiera projekt i ma przyjemność organizować spotkanie podsumowujące jego wyniki, będące efektem między innymi ankiet przeprowadzonych  polsko-włoskich środowiskach młodzieżowych.

Celem projektu zgłębiającego młodomowę w kontekście polsko-włoskim było poszerzenie dotychczasowych badań z tego zakresu, rozszerzenie zagadnień związanych z językiem młodzieżowym o Włochy, rozpoznanie podobnych i odmiennych trendów w języku młodych Polaków i Włochów. Jak się okazuje, istnieje sporo podobieństw pomiędzy młodzieżowymi odmianami obu języków, szczególnie jeśli chodzi o słownictwo zapożyczone z języka angielskiego. Jak mówią sami badacze, młodomowa to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część języka, której analiza dostarcza ciekawych wniosków zarówno z zakresu lingwistyki, jak i przemian społecznych. Ze względu na swój międzynarodowy charakter, badanie stworzyło również okazję do promocji języka polskiego poza granicami Polski.

A czego dowiemy się na konferencji podsumowującej projekt? Prof. Anna Wileczek przedstawi młodomowę jako współczesny kod społeczno-kulturowy, prof. Alessandro Ajres opowie o języku młodzieżowym w polskich tłumaczeniach włoskich komiksów, dr Karolina Kowalcze-Franiuk przyjrzy się różnym konceptualizacjom młodzieżowym, poczynając od TikToka, kończąc na pracy magisterskiej. Z kolei dr Urszula Marzec z Turynu opowie o kodzie młodego pokolenia w kontekście dydaktyki języka polskiego, a promocyjną stroną projektu zajmie się Anita Jagun z UJK.

Co ciekawe, poza spotkaniem w Stacji w Rzymie, odbędą się też spotkania z młodymi ludźmi z rzymskiej Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Podczas spotkania w szkole, Anita Jagun przeprowadzi warsztaty dla młodzieży o młodych słowach i nowych trendach w czasach globalizacji.

Z programem wydarzenia można zapoznać się poniżej:

Projekt prowadzony jest w ramach programu Promocji Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Przypominamy, że w ramach tego programu, odrębny projekt poświęcony „Kobiecej stronie poezji” prowadzi także Stacja PAN w Rzymie. Na podsumowanie tego projektu, zaprosimy Państwa w październiku.