Podsumowanie pierwszego półrocza 2024 w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie

Pierwsze półrocze już za nami. Czujemy to szczególnie, będąc w Rzymie, gdzie upalne lato nie daje wytchnienia. Dla naszej Stacji był to okres intensywnych działań, skierowanych do naukowców z różnych dziedzin nauki, studentów oraz do wielbicieli naukowych tematów z językoznawstwa, historii – tej bardziej odległej i całkiem niedawnej, literatury, a nawet muzykoznawstwa.
Stacja zorganizowała lub współorganizowała następujące spotkania i konferencje:

Ambasada Naukowców 2024 odbyła się 9 lutego w siedzibie Ambasady RP w Rzymie, gromadząc polskich naukowców pracujących we Włoszech. Wykład prof. Jeannette Lucejko o chemii w konserwacji dziedzictwa kulturowego spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników.

Konferencja COST PHOENIX: Protection, Resilience, Rehabilitation of damaged environment miała miejsce 29 lutego w siedzibie Stacji jako część dwudniowego wydarzenia poświęconego projektowi PHOENIX, finansowanemu przez Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST). Tematyka konferencji skupiała się na wykorzystaniu biologicznej aktywności organizmów do redukcji zanieczyszczeń.

W marcu odbyła się konferencja „Od krajobrazu ku architekturze sakralnej”, podczas której omawiano m.in. rolę światła w architekturze oraz wczesnochrześcijańskie baptysteria, a w maju konferencja poświęcona animacjom zza żelaznej kurtyny, która zgromadziła badaczy z Polski, Czech i Słowacji. Przedstawiali analizę animacji dla dzieci z czasów PRL-u. Wydarzenie zakończyło się projekcją wybranych odcinków klasycznych bajek, zorganizowaną w Instytucie Polskim w Rzymie.

Warsztaty „Light-responsive nanomaterials for biomedical applications” 3-4 czerwca skupiły się na biomedycznych materiałach reagujących na światło. Wykłady i prezentacje prowadzili naukowcy z IPPT PAN, Istituto di Cristallografia, Uniwersytetu La Sapienza i NANOSFUN Group.

Z kolei konferencja „Drosophila melanogaster as a model for brain disease research” 20-21 czerwca poświęcona była badaniom nad chorobami układu nerwowego z wykorzystaniem muszki owocówki. Wydarzenie umożliwiło naukowcom wymianę doświadczeń i przygotowanie do złożenia projektów badawczych do Komisji Europejskiej.

Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Rzymie zorganizowała również wiele spotkań popularyzujących naukę:

W styczniu dr Francesca Ceci z Muzeów Kapitońskich wygłosiła wykład pt. „Sobieski a Roma. Un itinerario sulle tracce della famiglia reale polacca nell’Urbe”. W czasie swojego wystąpienia przybliżyła historię rodziny Sobieskich oraz ich działalność i wpływ na włoską historię i kulturę. W lutym odbyło się spotkanie z autorami książki „Italiano vero. Leksyka włoska w polszczyźnie XXI wieku” dr. Łukaszem Berezowskim i dr Joanną Ciesielką. Dyskusja dotyczyła włoskich zapożyczeń w polskim języku. Natomiast marzec rozpoczęliśmy z prof. Pierangelo Buongiorno z Uniwersytetu w Maceracie wygłosił wykład na temat Adolfa Bergera, wybitnego polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia. Również w marcu Vittorio Gaeta opowiedział o Solidarności, końcu komunizmu i udziale w tym procesie Jana Pawła II.

Z kolei 22 maja odbyło się spotkanie „Da Roma a Roma. La legione Polacca e la Repubblica Romana del 1849” z udziałem Alessandro Cartocciego i Mary Minassi, którzy opowiedzieli o Legionach Polskich oraz Republice Rzymskiej. 30 maja natomiast prof. Marco Bizzarini przedstawili książkę Virgilio Puccitellego „Św. Cecylia” i dyskutowali o dramma per musica na dworze polskich Wazów, wydaną przez Instytut Sztuki PAN.

W czerwcu dr Anna Markiewicz wygłosiła wykład „Educating and Shopping in Baroque Rome” poświęcony polskim podróżnikom w XVII i XVIII wieku, a pod koniec tego miesiąca prof. Janusz Smołucha omówił postać Tomasza Dunina Szpota, polskiego misjonarza i jezuity, działającego na Dalekim Wschodzie.

Stacja kontynuowała również realizację projektu „Kobieca strona poezji”. W jego ramach odbyły się spotkania z poetkami Krystyną Dąbrowską i Małgorzatą Lebdą. Warsztaty translatorskie przyciągnęły studentów z Włoch oraz on-linowo z Litwy i Ukrainy, umożliwiając im pracę nad przekładami poezji i pogłębianie umiejętności językowych. Teraz publikacja z ich przekładami jest już w składzie i z niecierpliwością czekamy na efekty.

Warto wspomnieć także o naszej obecności na festiwalu filmowym „Storiae – archologia e narrazioni”, gdzie zaprezentowano film „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu”.

Pierwsze półrocze 2024 roku było bardzo owocne dla Stacji Naukowej PAN w Rzymie. Obfitowało w różnorodne wydarzenia naukowe, kulturalne i literackie, które przyciągnęły liczne grono uczestników i przyczyniły się do promocji polskiej i włoskiej nauki i kultury we Włoszech. Obiecujemy, że druga połowa nie będzie inna. A co przed nami: konferencje matematyczno-fizyczne, geologiczne, z historii sztuki, językoznawstwa współczesnego. Do tego dalsza realizacja programów promujących język polski: „Młode słowa na styku kultur” i naszego projektu „Kobieca strona poezji”. Planujemy też dwie publikacje, w tym właśnie tłumaczenie poezji Krystyny Lebdy i Małgorzaty Dąbrowskiej. Ach, i mamy zaplanowaną ciekawą wystawę… Będzie ciekawie, odpocznijcie w wakacje, a we wrześniu dołączcie do nas. Zapraszamy!

Aleksandra Krauze-Kołodziej