Projekcja filmu „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu” podczas festiwalu „STORIÆ – archeologia e narrazioni” na Ischii

Od 1 do 9 czerwca br. na Ischii odbywa się festiwal filmowy „STORIÆ – archeologia e narrazioni”. Tegoroczna, szósta edycja wydarzenia nosi tytuł „Archivi del Tempo”, a w programie znalazła się projekcja krótkometrażowego filmu Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu, który przygotowany został w zeszłym roku wraz z udziałem Stacji Naukowej PAN w Rzymie.

5 czerwca w wydarzeniu wzięła udział delegacja ze Stacji. Przed emisją filmu dyrektor Agnieszka Stefaniak-Hrycko wygłosiła krótki wstęp, przypominając o podróży dwukrotnej noblistki do Włoch. W czasie swojej wizyty Maria Skłodowska-Curie razem z włoskimi naukowcami badała promieniowanie naturalne wód termalnych, fumaroli i skał. Oprócz poruszenia kwestii historycznych, film zwraca również uwagę na społeczne aspekty podróży, takie jak stosunek społeczności lokalnej do polskiej badaczki oraz jej wpływ na politykę naukową Włoch.

Film dostępny jest do obejrzenia na kanale YouTube Polskiej Akademii Nauk w trzech językach: polskim, angielskim oraz włoskim.