Workshop „Copernicus and Italy 2023”

Co Kopernik miał wspólnego z Włochami? Jak wyglądała kwestia teorii heliocentrycznej przed, a jak po odkryciach polskiego astronoma? Jak przedstawiany był w ikonografii i jak wyglądały ówczesne metody badawcze? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały podjęte podczas konferencji „Copernicus and Italy 2023”.

Wydarzenie zorganizowane przez Narodowy Instytut Astrofizyki (INAF) i Obserwatorium Astronomiczne w Rzymie to inicjatywa mająca przybliżyć postać i działalność naukową Mikołaja Kopernika. W dniach 28-30 września 2023 r. odbywa się poświęcony temu tematowi Międzynarodowy Kongres we współpracy z Società Astronomica Italiana, Instytutem Polskim w Rzymie, Stacją Naukową Polskiej Akademii Nauk w Rzymie i z włoskimi uniwersytetami (Rzym  Sapienza, Bolonia, Ferrara, Padwa), wszystko to pod patronatem Accademia dei Lincei.

Tematyka konferencji skupia się wokół wieloaspektowych związków Mikołaja Kopernika z Włochami, w kontekście biograficznym, historycznym, kulturalnym i naukowym, ze szczególnym uwzględnieniem jego pobytu w Rzymie. Poruszany będzie także temat działalności naukowej Kopernika, a także wczesnej recepcji idei kopernikańskich w kontekście narodowym. Program wydarzenia zakłada zwiedzanie w centrum Rzymu miejsc związanych z Kopernikiem (spacer między Palazzo della Cancelleria, Piazza Sant’Eustachio i Sant’Ivo alla Sapienza) oraz zabytków istotnych dla nauk astronomicznych w okresie renesansu (Villa Farnesina, Palazzo Patrizi-Montoro).

W ramach wydarzeń z okazji Europejskiej Nocy Naukowców 28.09. o 21:00 w Instytucie Polskim odbył się otwarty dla publiczności wykład poświęcony naukowcowi. Profesor Lucio Russo, matematyk i historyk nauki z Uniwersytetu Tor Vergata,  przedstawił prelekcję „Heliocentryzm przed i po Koperniku”.

W wydarzeniu bierze udział około 100 uczestników, w tym znani astronomowie i historycy nauki, jak Robert Westman [UC San Diego], André Goddu [Stonehill College, Easton MA], Michael Shank [University of Wisconsin-Madison WI] e Rivka Feldhay [Cohn Institute – Tel Aviv University].

Co więcej, na terenie Muzeum Monte Mario zorganizowana została niewielka wystawa zabytków kopernikańskich, zawierająca m.in. pierwsze wydanie „De Revolutionibus” oraz cenny rękopis „Notabilia Cencelleriae”, na którym Kopernik prawdopodobnie studiował prawo kanoniczne na Uniwersytecie Bolońskim.