Konferencja z okazji dziesięciolecia AIP – Associazione Italiana Polonisti

W dniach 12-14.06 w Procida odbywa się podwójna międzynarodowa konferencja zorganizowana z okazji dziesięciolecia Associazione Italiana Polonisti oraz osiemdziesięciolecia Slavistica Napoletana. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z wydziałami uniwersyteckimi oraz licznymi instytucjami związanymi z literaturą i badaniami slawistycznymi. Dzień pierwszy konferencji został dedykowany Enrico Damiani, znanemu włoskiemu autorowi i slawiście. Dzień drugi oraz trzeci poświęcone są tematyce powrotów w literaturze i kulturze polskiej („Il ritorno nella lingua e nella cultura polacca”).

Wczoraj (13.06.), właśnie w kontekście powrotów, w panelu konferencji jako przedstawicielka Stacji Naukowej PAN w Rzymie wystąpiła dyrektor Agnieszka Stefaniak-Hrycko. Podczas swojego przemówienia opowiedziała o polskich naukowcach od lat działających za granicą, którzy postanowili skorzystać z programu Polskie Powroty oferowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Wszystkich chętnych do lepszego zaznajomienia się z tym tematem, zapraszamy do zapoznania się z tekstem przemówienia po polsku lub po włosku.