Part 61: O kulturze barokowej Europy
Osiem europejskich uniwersytetów z sześciu krajów stworzyło sieć w ramach europejskiego projektu ENBaCH (European Network for Baroqe Cultural Haritage), która zajmowała się promocją wiedzy o dziedzictwie kulturowym epoki baroku wśród szerszych kręgów odbiorców. Wśród nich Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet La Sapienza. Do sieci weszły ponadto: Universitat de Barcelona, Technische Universität Dresden, Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald, Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales - Paris, Università di Teramo i Medizinische Universität Wien.
Głównym celem projektu było wypracowanie wielopłaszczyznowego wzorca promowania wiedzy o dziedzictwie kulturowym europejskiego baroku i stworzenie innowacyjnych strategii upowszechniania wiedzy historycznej nie tylko wśród naukowców i nauczycieli akademickich, ale także wśród nauczycieli szkolnych, uczniów szkół podstawowych i średnich, w programach kształcenia ustawicznego, decydentów, urzędników i szerokiej publiczności.
Projekt rekonstruował społeczeństwa i kultury baroku bez odwoływania się do utartych "wielkich narracji", lecz przedstawiał barokowe narody i społeczeństwa europejskiej, z ich zróżnicowaną historią polityczną, religijną i kulturową, jako rezultatów kontaktów, wymiany, wzajemnych wpływów, rywalizacji, wyzwań i konfliktów.
Po stronie polskiej w projekcie uczestniczył prof. Piotr Salwa, wieloletni dyrektor Stacji PAN w Rzymie, ekspert w sprawach literatury i kultury renesansu włoskiego. Jak podkreśla Pan Profesor, projekt otrzymał wyróżnienie jako „success story” ze strony Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury. Szefową całego projektu była natomiast prof. Renata Ago z La Sapienzy.
- Szczegóły
- Odsłon: 21