Part 60: O wpływie kropki kwantowej na multimedia
Quantum Dot (QD), czyli kropka kwantowa, to rozwiązanie techniczne, które można znaleźć w telewizorach, laptopach czy tabletach. Wykorzystywane jest między innymi w ekranach LCD do poprawienia odwzorowywania kolorów. Dzięki Quantum Dot możliwe jest poszerzenie palety barwnej. Starsze kolorowe telewizory wyświetlają zaledwie 33% kolorów, które może rozpoznać ludzkie oko. Nowoczesne odbiorniki z technologią QD natomiast pozwalają na zwiększenie barwności obrazu do 57% możliwości ludzkiego oka. Same kropki kwantowe z uwagi na niewielkie rozmiary nazywane są też nanokryształkami i nie da się ich zobaczyć gołym okiem. Jednak dzięki nim obraz wyświetlany na ekranie wydaje się nam żywszy, czystszy i bogatszy kolorystycznie.
Prace związane z Quantum Dot prowadzi Istituto Nanoscienze CNR w Pizie wspólnie z Katedrą Fizyki Doświadczalnej Politechniki Wrocławskiej (prof. Grzegorz Sęk). Grupie z Pizy szefuje prof. Lucia Sorba. Badania obejmują morfologiczne i strukturalne versus elektroniczne i optyczne właściwości kropki kwantowej w strukturach nanowirowych wykonanych z materiałów InAsP/InP. Nanostruktury są wytwarzane w Pizie poprzez otrzymywanie technik wzrostu Vapor-Liquid-Solid w różnych układach krystalograficznych, rozmiarach i składach nanowirów i QD oraz charakteryzowane tam strukturalnie. Następnie nanomateriały są badane różnymi metodami spektroskopii optycznej we Wrocławiu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wpływy modyfikacji strukturalnych i morfologicznych na właściwości elektroniczne i optyczne kropek kwantowych. Celem jest opracowanie oryginalnych nanostruktur jako wydajnych źródeł pojedynczych fotonów w telekomunikacyjnym zakresie spektralnym i udowodnienie ich potencjału aplikacyjnego w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami.
Jest to nadal wstępny etap badań skoncentrowany na rozwoju materiału - optymalizacji gęstości nanowirów i właściwości Quantum Dot, w szczególności intensywności emisji i zakresu długości fal w kierunku źródeł pojedynczych fotonów opartych na QD w telekomunikacji.
- Szczegóły
- Odsłon: 20