Part 59: Dynamika osadnictwa między okresem rzymskim a islamskim w zachodniej Sycylii i południowej Andaluzji
Latem 2022 roku podpisano umowę pomiędzy palermitańską Soprintendenzą (instytucją nadzorującą dziedzictwo kulturowe) a Ośrodkiem Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Ta współpraca badawcza jest częścią europejskiego projektu "IS_LANDAS Islamicate landscapes in southern Andalusia and western Sicily: patterns of change in settlements and rural communities between Late Antiquity and the Islamic age" poświęconego krajobrazom islamskim w południowej Andaluzji i zachodniej Sycylii. Kierownikiem projektu jest dr. Angelo Castrorao Barbę, zatrudniony w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. Projekt ma promować nowe badania na terenie Corleone i jego okolic we włoskich gminach Monreale, Mezzojuso i Campofiorito. Finansowanie zapewnił grant z PAN-owskiego programu PASIFIC w ramach akcji Marii Skłodowskiej-Curie.
Obszar ten stanowi wyjątkowe studium przypadku dla połączenia sekwencji stratygraficznej stanowiska z długoterminową dynamiką osadnictwa wiejskiego. Projekt ma na celu przede wszystkim skupienie się na specyficznej kwestii wzorców osadniczych na terytorium pomiędzy okresem rzymskim i islamskim, aby odnieść okręg wiejski w Górach Sicani do szerszych ram historyczno-archeologicznych i osadniczych w celu porównania z innymi obszarami Sycylii i Andaluzji.
W lipcu i sierpniu 2022 r., przy wsparciu Soprintendenzy rozpoczęto rekonesans archeologiczny na tym obszarze. Jego celem było mapowanie stanowisk i zrozumienie dynamiki osadnictwa między okresem rzymskim a islamskim. Ten nowy sezon badań w rejonie Corleone wydaje się ważną okazją do poznania dziedzictwa archeologicznego rozprzestrzenionego na całym terytorium, które musi być naukowo udokumentowane w celu zapewnienia bazy informacyjnej niezbędnej do opracowania strategii ochrony i waloryzacji w uzgodnieniu pomiędzy Soprintendenzą i władzami lokalnymi. W najbliższych miesiącach zespół dr. Barby chce zorganizować otwarte dla publiczności spotkanie, na którym przedstawimy wstępne wyniki tych badań.
- Szczegóły
- Odsłon: 17