Part 70: Innowacyjne badania dotyczące m.in. choroby Parkinsona czy Alzheimera oraz depresji i schizofrenii
Celem naukowym projektu prowadzonego przez prof. Agnieszkę Basta-Kaim z Instytutu Farmakologii PAN wspólnie z zespołem włoskim jest weryfikacja hipotezy, że wzmocnienie endogennych mechanizmów wygaszania długotrwałego stanu zapalnego może stanowić innowacyjne podejście terapeutyczne (pharmacotherapy of resolution) w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Szczególne znaczenie innowacyjnych badań należy rozpatrywać w kontekście chorób charakteryzujących się przewlekłym stanem zapalnym układu nerwowego, takich jak choroby neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona) oraz choroby psychiczne (depresja i schizofrenia), które stanowią w ostatnich latach niezwykle istotny problem medyczny, a także globalne obciążenie społeczne i ekonomiczne.
Dotychczasowa współpraca doprowadziła do identyfikacji nowych agonistów (czynników współdziałających) FPR2 o właściwościach przeciwzapalnych i proresolwacyjnych w modelach in vitro i ex vivo neurozapalenia. Wyniki te doprowadziły do realizacji wspólnych projektów badawczych finansowanych przez instytucje mające na celu ocenę potencjału terapeutycznego agonistów FPR2 w chorobie Alzheimera lub depresji. Włoski oddział ma doświadczenie w opracowywaniu cząsteczek "drug-like" do badań in vivo, natomiast polski oddział w badaniu biochemicznych mechanizmów odpowiedzi immunologicznej OUN oraz właściwości behawioralnych potencjalnych leków.
Co istotne, program „Canaletto” wzmacnia współpracę między partnerami i daje młodym naukowcom możliwość prowadzenia badań w multidyscyplinarnym środowisku.
- Szczegóły
- Odsłon: 42