Part 68: O psychosomatyce, demoralizacji oraz terapii Well-Being
Psychosomatyka to dziedzina niezwykle złożona, zajmująca się przede wszystkim zagadnieniami oscylującymi wokół zależności pomiędzy stanem psychicznym a somatycznym człowieka - szczególnie w czasie zmian chorobowych. Badania prowadzone w tym kontekście są szerokie i coraz dokładniejsze, a swoim czynnym wkładem w poszerzanie wiedzy na ten temat pochwalić się może dr Agnieszka Woźniewicz-Grzymała z Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na przestrzeni ostatnich lat wzięła udział w licznych sympozjach i kongresach o szczeblu międzynarodowym (m. in. w Glasgow, Pekinie czy Paryżu), w efekcie nawiązując liczne kontakty z wieloma naukowcami, co zaowocowało pracą badawczą z prof. Fiammettą Cosci z Uniwersytetu we Florencji.
Przedmiotem badań podjętym w czasie tej współpracy zostało pojęcie demoralizacji, analiza użycia tego słowa w literaturze oraz stwierdzenie jego klinicznej użyteczności. W psychologii, psychiatrii i psychosomatyce demoralizacją określa się stan psychiczny, który cechują przede wszystkim: odczuwanie bezradności, beznadziei, smutku oraz ogólnej niemożności w radzeniu sobie z tymi negatywnymi emocjami. Choć demoralizacja przypomina depresję, to oba pojęcia należy traktować w osobnych kryteriach. Depresja jest chorobą, zaś demoralizacja stanem; jednocześnie obecność jednego nie wyklucza współistnienia drugiego. Ważnym aspektem pracy badawczej było przeanalizowanie problemu diagnozowania demoralizacji w kontekście Kryteriów Diagnostycznych dla Badań Psychosomatycznych (DCPR).
Dodatkowo, dr Woźniewicz wzięła udział w rozbudowanych warsztatach oraz kursach na temat terapii Well-Being. Poskutkowało to współpracą z zespołem prof. Giovanniego A. Favy oraz rozpoczęciem tłumaczenia książki jego autorstwa. Co więcej, współpraca z międzynarodowymi naukowcami przyniosła efekty w postaci powstania obszernego artykułu badawczego, w którym użyto kryteria Clinimetric Patient-Reported Outcome Measures (CLIPROM) do oceny międzykulturowej pięciu różnych wersji WHO-5 i Skali Eutymii w krajach, takich jak Polska, Włochy, Dania, Chiny i Japonia.
Najnowsza praca pani doktor wraz z prof. Cosci, dotyczy jednego z syndromów psychosomatycznych, demoralizacji – jest to najobszerniejszy jak dotąd przegląd badań dotyczący tego syndromu.
Więcej o powyższych zagadnieniach można przeczytać w artykułach, których dr Woźniewicz jest współautorką:
https://authors.elsevier.com/.../S0272-7358(22)00112-X
https://www.sciencedirect.com/.../pii/S0165032722006322
- Szczegóły
- Odsłon: 30