15-03-2018 Odczyt : 'Mona Lisa' z Warszawy – historia obrazów Rembrandta z Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
'Mona Lisa' z Warszawy – historia obrazów Rembrandta z Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
Odczyt Reginy Dmowskiej (Pracownia Konserwacji Malarstwa, Zamek Królewski w Warszawie)
15 marca 2018 r., godz. 18.30
vicolo Doria 2
W 1994 roku Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum został uhonorowany kolekcją o wyjątkowej wartości artystycznej w Polsce – darem rodziny Lanckorońskich. Wraz z nią powróciły do Polski dwa obrazy z dawnej kolekcji króla Stanisława Augusta, przypisywane Rembrandtowi: Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie.
Od czasu II wojny światowej obrazy zaginęły na blisko 50 lat a ich autorstwo zostało zakwestionowane, dlatego konserwatorzy i historycy sztuki muzeum przeprowadzili badania i konserwację obu obrazów pod przewodnictwem prof. Ernsta van de Weteringa, kierownika Rembrandt Research Project z Holandii w celu przywrócenia atrybucji.
W konsekwencji obrazy wzięły udział w dwóch głównych wystawach Roku Rembrandta 2006 w Amsterdamie i Berlinie, w kolejnych latach zyskały światowa renomę i stały się ambasadorami kultury polskiej na wystawach w Japonii, Hiszpanii i Francji.
Obraz Dziewczyna w ramie obrazu zyskała przydomek Mona Lisa z Warszawy
Regina DMOWSKA, studiowała na Wydziale Konserwacji Dziel Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 30 lat pracuje jako konserwator malarstwa Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum. Stypendystka British Council w Wielkiej Brytanii i amerykańskiej fundacji Mellona w Metropolitalnym Muzeum Sztuki w Nowym Jorku. Konserwowała między innymi dwa obrazy Rembrandta z daru Lanckorońskich, obrazy Bacciarellego, Bellotta zw. Canalettem i innych artystów, których obrazy znajdują się w polskich muzeach i kolekcjach prywatnych. Uczestniczy w konferencjach naukowych, publikuje materiały dotyczące badań i konserwacji malarstwa, również kopiuje i maluje.
- Szczegóły
- Odsłony: 1483