24-03-2015 ODCZYT: POLACY W STOLICY APOSTOLSKIEJ PRZED PIERWSZĄ WOJNĄ ŚWIATOWĄ
POLACY W STOLICY APOSTOLSKIEJ PRZED PIERWSZĄ WOJNĄ ŚWIATOWĄ
Odczyt dr Mikołaja Pukiańca (Porta Posnania Poland's First Heritage Interpretation Center, Papieski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie)
24 marca 2015 r., godz. 18.30
Vicolo Doria 2
Dr Mikołaj Pukianiec (n. 1985), historyk Kościoła i archiwista, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych, współpracownik Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie i The Center of Historical Heritage Interpretation Brama Poznania ICHOT Centrum Interpretacji Dziedzictwa Historycznego "Brama Poznania ICHOT", stypendysta Fundacji Lanckorońskich, współautor książek Polska – Francja – Europa Studia z dziejów Polski i stosunków międzynarodowych (2011), Trzeba dyscypliny – bez niej nie da się pasji składnie wyrazić… – Studia z dziejów nowożytnych XVI-XVIII w. (2012); Poznańska Kapituła katedralna w XVII wieku (w druku).
Streszczenie
Stosunki między Stolicą Apostolską i Polakami na przełomie XIX i XX wieku przez lata otoczone były mitami i legendami od szczerej, ojcowskiej czułości Piusa IX po konserwatywną postawę Piusa X. Analiza tych relacji stała się szczególnie trudna wobec zniknięcia z horyzontu bieżących spraw politycznych w latach siedemdziesiątych XIX wieku tzw. "kwestii polskiej". W tym czasie przedstawiciele narodu zajmowali wysokie stanowiska w Kurii Rzymskiej. Dość wspomnieć, kard. Mieczysława Ledóchowskiego, prefekta Kongregacji Propaganda Fide, czy kard. Włodzimierza Czackiego. Wokół tych dwóch książąt Kościoła gromadziło się wielu młodych duchownych, jak Adam Sapieha, Władysław Zalewski, Kazimierz Skirmunt i Włodzimierz Ledóchowski, którzy w przededniu I wojny światowej stali się nieformalne ambasadorami Polski w Watykanie. Bezcenna jest również aktywność Macieja Loreta w Agence Polonaise de Presse (a później Polskiej Agencji Prasowej w Rzymie). Wspólna praca na rzecz sprawy polskiej połączyła wszystkich reprezentantów polskiej emigracji.
Wykład stanowi podsumowanie badań prowadzonych w archiwach Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w zakresie materiałów dotyczących spraw polskich z okresu 1890-1918.
- Szczegóły
- Odsłony: 2684