Part 39: Cybezbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo – czyli jak przewidzieć atak i się jak się przed nim chronić?
Badanie nowych technik ukrywania informacji w sieciach komunikacyjnych, w celu przewidywania działań ze strony atakujących i zaproponowania innowacyjnych metod wykrywania tychże zagrożeń było przedmiotem projektu badawczego Narodowego Ośrodka Badawczego w Genui (Consiglio Nazionale delle Ricerche - CNR) – koordynowanego przez dr Lucę Caviglione przy współudziale dr. hab. inż. Wojciecha Mazurczyka z Politechniki Warszawskiej.
Środowiska naukowe zajmujące się bezpieczeństwem zauważyły, że cyberataki stają się coraz trudniejsze do wykrycia, a wiele zagrożeń przez lata „wędrowało” bez zakłóceń. Głównym składnikiem tego „sukcesu” jest zastosowanie technik ukrywania informacji. Wśród różnych działań wykorzystywanych przez atakujących najważniejsze to stenografia i ukryte kanały sieciowe. Pozwalają ukryć informacje na widoku poprzez subtelną modyfikację cech obiektów cyfrowych, takich jak obrazy, audio, wideo czy ruch sieciowy. W ten sposób napastnicy mogą ukradkiem aranżować zagrożenia, eksfiltrować wrażliwe dane lub zrzucać złośliwe ładunki, omijając klasyczne narzędzia bezpieczeństwa (np. firewalle). Dlatego zrozumienie, w jaki sposób techniki ukrywania informacji są wykorzystywane przez cyberprzestępców, a także przewidywanie możliwych trendów ofensywnych jest niezbędne do zbudowania skutecznych i efektywnych środków zaradczych.
Wyniki wspólnej działalności badawczej zostały udokumentowane w kilku publikacjach naukowych, głównie z zakresu ukrywania informacji w ruchu sieciowym oraz łagodzenia ukrytych kanałów sieciowych.
Warto zaznaczyć, że współpraca badaczy jest równocześnie kluczowym elementem budowania polsko – włoskiego partnerstwa i przyjaźni.
Part 38: O planie C na życie, czyli o synergii pomiędzy biologią komórek macierzystych a mistrzowską grą na wiolonczeli

Part 37: Jak równania matematyczne pozwalają oszczędzać energię
